Konya Meracel Bahreyn Kandili

Yakup Çetin
0

10.11.2013 Pazar günü solo olarak Konya'da güzel bir gezi düzenledim. Konyayı genellikle bu şekilde boş boş baka baka gezemiyorum, ya sınav vardır ya acil bir iş vardır halledip dönmem lazımdır ama bu pazar rahat rahat gezdim.

Alaaddin meydanından Mevlana'ya giderken bir camekan ve içindeki kandil dikkatimi çekti.


Biraz Büyükşehir Belediyesi yazıtını okudum ve birazda araştırarak bu mekanı sizlere tanıtmak istiyorum. 


Büyük Alim ve Mutasavvıf Hazret-i Muhammed Mevlana Celaleddin ile Hazret-i Muhammed Şemseddin-i Tebrizi  30 Kasım 1244 günü Konya'da ilk olarak burada buluşmuşlar. Mevlana ile Şemş'in ilk defa buluşup görüştükleri bu yer Kuran-ı Kerim'in Rahman Süresinin 19.Ayetinden alınan "İki denizin buluştuğu yer" anlamına gelen "Merace'l-Bahreyn" olarak adlandırılmıştır. 

Merecel bahreyni yeltekıyân(yeltekıyâni).(Suları acı ve tatlı olan) iki denizi salıvermiştir; birbirine kavuşuyorlar.مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ Rahman.19

Konya Büyükşehir Belediyesi ise bu büyük buluşmanın Konya iklimine katmış olduğu önemden ötürü bu kandili burada hizmete sunmuştur. Her sene Şeb-i Arus 'Mevlana'yı Anma' Törenleri sırasında bu kandil yakılarak Konya'dan başlayarak temsilen tüm Dünya'ya Mevlana ve Şemş'in ışığı saçılıyormuş. 

Alaaddin Bulvarı eski belediye binası karşısında bulunan Meracel-Bahreyn gerek yerli, gerekse yabancı turistler tarfından incelenmeden geçilmiyor ve yoğun ilgi görüyormuş, sadece dikkat kesilen biz değilmişiz. 

  

Not:Fotoğraflara net olarak bakmak için üzerine tıklayınız.

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !