Kuzgun

Yakup Çetin
0

Kaynak :Anonm kuşlar-Trakkus.org
Kargaların ( Corvus cinsi ) en irisidir , kalın ve güçlü bir gagası vardır , her tarafı siyah çelik mavisi parlaklığındadır , Türkiye alttüründe özellikle gençlerde boyun bölgesinde kahverengi renk oluşur , boyun tüyleri kabarık durur , kuyruk kama şeklindedir , diğer kargalardan uzak mesafeden bu şekilde ayırt edilir , ayrıca arazide uzakta gökyüzünde yanyana 2 nokta görürseniz bunlar büyük olasılıkla kuzgundur . Kuzgunlar , yaşadıkları Coğrafi bölgelere göre farklı özellikler göstermektedir , bu da Alttür olarak değerlendirilir . Tüm dünyada 7-8 Alttür vardır , kuzey bölgelerdeki alttürler daha iri ve daha mavimsi parlaklıktadır , güney bölgelerdeki kuzgunlar daha küçük yapıda ve daha kahverengi ( özellikle ense-boyun kısımları ) renk tonunda olurlar .
Habitatı
Yüksek yaylalarda , kayalık sahillerde , kayalık ormanlarda , fundalıklarda , hayvancılık yapılan dağlık bölgelerde yaşarlar .
Yayılışı
Trakya , Marmara , İç Ege , Batı ve orta Toroslarda , Karadeniz bölgesinde yaşarlar .
Beslenme
Hemen hemen her şey yerler , büyük hayvan leşleri , sakat , hasta yaralı av hayvanları , küçük memeliler , sürüngenler , salyangozlar , kuş yumurta ve yavruları , balık , midye ve sahile vuran diğer canlıları yerler . Kursağı olmadığı için devamlı yiyecek arayışındadır .
Biyolojisi
Tüm Dünyaya yayılmış ( Güney Amerika ve Antarctica hariç ) 7-8 alttürleri vardır , Ülkemizde Corvus corax corax ve Corvus corax subcorax ( veya laurencei ) alttürleri vardır.
Kursağı olmadığından devamlı yiyecek arayışı içindedir , gaga üzeri nostril denen burun deliklerini örten sert ve uzun kıllara sahiptir , bir yırtıcı kuş gibi uzun ve sivri pençelidir .
Göçü
Kuzgunlar yerleşik kuşlardır göç etmezler , ancak yavrular kışın biraraya toplanıp sürüler oluştururlar soğumaya bağlı rakımsal yer değişiklikleri görülebilir .
Popülasyonu
Yerl olarak bazı yerlerde büyük sayılara ulaşabilir , fakat her bölgede bulunmadığından az görülebilen karga türlerinden biridir .
Davranışları
Kuzgunlar birçok kuşbilimci tarfından en zeki kuş kabul edilmektedir , çok çeşitli , sosyal davranışlar gösterirler , hayat boyu tekeşli yaşarlar , doğada birçok basit problemi çözebildikleri görülmüştür , çok tedbirli olmasıyla tanınır . Kuzgunlar en erken üremeye başlayan kuşlardan biridir , Şubat sonu Mart başı gibi yuvalarına yerleşmiş olurlar .
Yavru yetiştirme ve bakımı her iki ebeveyn tarafından yapılır , yavrular yuvada , haftalar ilerledikçe son derece gürültücüdürler , ancak ebeveynlerin bizim bilemediğimiz bir işaretiyle birden seslerini kesip yuvanın içine yatarak görünmez hale gelirler . Yavrular uçtuktan sonra bir süre anne baba ile dolaşırlar , Ekim -kasım aylarına doğru diğer yuvalardan ayrılan tüm kuzgun yavrularıyla birlikte büyük bir grup oluştururlar , bu grup kışı hep birlikte geçirir . Üreyen çift ise ikili olarak kışı birlikte geçirir , Kuzgunlar hayat boyu tekeşli yaşar .
Yerel Adlar
dana kaldıran, guzgun, kağra, sakca - Kazım Çapacı
Ses-Ötüşü
Ses ve ötüş kuzgun yaşamında çok önemlidir , aralarında bir " dil " bile olduğu söylenir , çok değişik sesler çıkarabilirler , ana ötüş kalın ve tok bir sesle " krrrook krrook , prrruk
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !