Dağ İspinozu

Yakup Çetin
0Kaynak yazı:trakkus.org-Türkiyenin anonim kuşları
Tanımı

İspinoz boyutlarında ve şeklinde, ülkemiz için kış göçmeni olan bir ötücüdür. İspinozdan önemli farkları beyaz kuyruk sokumu, genelde hiç beyaz bulunmayan kuyruğu ve arazide en dikkat çeken özelliklerinden biri olan göğüs ve omuzunun turuncu renkte olmasıdır. Türün cinsiyet yanında üreme (yaz) ve üreme dışı (kış) giysileri farklılık gösterir. Üreme giysisi erkeklerde parlak mavi-siyah başı ve sırtı ile belirgindir. Bazen boğazda bu şekilde olabilir. Gagada siyahtır. Ülkemizde kişisel olarak geç kış gözlemlerinde erkeklerin kafasının daha koyulaşmaya başladığı şeklindedir. Kışın (üreme dışında) erkeklerin baş renkleri açılır grili siyahlı şekilde dalgalı bir hal alır. Gaga uçu siyah olacak şekilde sarı renkte olur. Erkeklerin gögüsleri genelde daha parlak turuncu renktedir. Dişilerin yaz ve kış giysileri benzerdir. Tepe, ense sırt kahverengi gri, kafanın yanları ve ensede orta hattaki çizgi açık gri renkli olur. Gaga sarı uç kısmı siyahtır.
Habitatı-Kışın açık alanları ve ormanları tercih eder. Yazın kuzeydeki taygalarda ürer.
Yayılışı-Kuşbank kayıtlarında ülkemizden dağınık olarak hemen hemen bütün bölgelerden kayıtları vardır. Beslenme-Genellikle tohumla beslenmekle beraber; ilaveten yazın böceklerle, kışın ise kayın ve benzeri ağaçların meyvalarını da tüketir.
Göçü-Ülkemizdeki kayıtlar Ekim ile Nisan ayları arasında dağılmaktadır. Avrasyanın kuzey tundralarında ürer. Sonbaharda bazen büyük sürüler oluşturarak daha güney bölgelere iner. Kışı güney Avrupa, Kuzey Afrika, Pakistan'ın kuzeyi, Hindistan'ın kuzeyi, Çin ve Japonya`da geçirir. Bazı gruplar Alaska üzerinden ABD'ne kadar iner. İran, Tayland, Filipinler ile Umman gibi Arap yarımadası ülkelerinden de kayıtlar vardır.
Popülasyonu-Dünyada yaklaşın 10 milyon km2 bir alanda 25-43 milyonluk bir populasyonu olduğu düşünülmektedir. Şimdilik bir tükenme tehlikesi riski [LR] yoktur.
Davranışları-Kışın oldukça büyük sürüler oluşturabilirler. Genellikle diğer ötücüler ile beraber, ispinoz, sarı kirazkuşu, tarla kirazkuşu, serçe, ağaç serçesi, saka gibi karışık sürüler oluştururlar.

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !