Arap Bülbülü

Yakup Çetin
0

Kaynak Yazı:Anonim kuşlar-trakkus.org
İnce gagalı , uzun kuyruklu ,zayıf uçuşlu ve sürücül kuşlardır.
Kökeni, Himalayalar, Irak, S.Arabistan, Çin ve Andaman Adaları. Açık kahverengi renkli, kendisine ismini veren yanakta iki tarafında beyaz lekelerle süslü siyah başlı bir kuştur. Karnı biraz açık renkli, kuyruk tarafı safran sarısı, siyah kuyruğunun uç tarafı ise beyaz renklidir. Ortalama 20 cm. boyundadır. Üreme periyodu dışında karsı cinse ilgisizdir.
Habitatı
Kasaba ve köylerdeki bahçeler,meyve ve palmiye bahçeleri ve kurak çalılık arazilerde yaşar.Yerleşim yerlerine yakın bulunurlar.
Yayılışı
Türkiye nin güneyinde Antalya ile Hatay arasındaki kıyı şeridinde sıklıkla görülebilir.Hatay dan Mısır a kadar uzanan kıyı şeridinde de yaşamaktadır.Nizip (Gaziantep), Kilis , Muğla ve kuzeyde Pozantı (Adana) yakınlarında bulunan Karanfil dağına kadar olan bölgede gçzlemlenebilir
Yaşadıkları bölgelerin en yaygın kuşları arasındadırlar. Bazıları sık ormanlarda genellikle yere yakın yaşarlar, başkaları tropikal ve astropikal ormanların orta ve üst katlarına rağbet ederler. Ovalarda ve ekili alanlarda çok kere ağılların ve evlerin yakınlarına yerleşenleri de vardır.
Yerel olarak arap kuşu , kara kafalı kuş diye adlandırılır.
Adana, Osmaniye Yöresinde Yerel Adı: Arap Telli
Beslenme
Yemişler, böcekler ve tohumlarla beslenir.
Tutsak ortamda, böcekli hazır yemler, kanarya yemi ve meyve ile beslenir.
Biyolojisi
Siyah başı(diğer bir ismi de kurukafa) ve kuyruğu , beyaz göz halkası ve sarı kuyruk altıyla hemen tanınır.Bütün Arap bülbüllerinin boyunları ve kanatları kısa, kabarık ve ipek gibi tüylerden meydana gelen kuyrukları uzundur. Gaga, türüne göre ayrılık gösterir. Kısa ve koni biçimli, ince ve uzun veya keskin kancalı olabilir. Erkekle dişi kuşun rengi eştir. Çok kere sarıya batmış hissini uyandıran donuk bir zeytuni gri veya kahverengidir.
Dişisi pembe renkli, benekli 2 ila 4 yumurta yumurtluyor. 11 gün boyunca tek başına kuluçkaya yatıyor. Yavrular yuvadan 10 ila 11 günde çıkıyor ve 15 gün sonra da yetişkin oluyorlar.
Davranışları
Geveze bir kuştur , taklitler içeren geniş bir repertuarı vardır.
Yerel Adlar-Arap bilbili www.kazimcapaci.com/kusadlari.htm-Arapbülbülü - arapteli / Adana(mose )
Ses-Ötüşü-Ötüşü ıslıksıdır.Fevkalâde olmamakla beraber enerjik bir ötüşü var

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !